BUBENÍK

Sťažujú sa susedia, že so mnou žiť nevedia...

Bicia súprava

Bicia súprava je zložená z bubnov, činelov a niekedy aj z rôznych perkusií, ako napríklad zvonec, zvonkohra, tamburína... ,to závisí od štýlu hranej hudby, štýlu bubeníka, osobných preferencií, finančných a prepravných možností. V bežnej rockovej hudbe sú základnými nástrojmi na vytvorenie rytmu kopák a rytmičák(malý bubon), no v jazze to sú rajtka(ride) a hajtka(Hi-Hat).

Na jednotlivé časti bicích sa hrá pomocou rôznych nástrojov- paličky, metličky alebo kladivká. Dve význačné výnimky sú kopák(veľký bubon) a sčasti aj hajtka(Hi-Hat), na ktoré sa hrá pomocou pedálu ktorý sa ovláda nohou. Ktorékoľvek ostatné časti môžu byť tiež hrané pomocou pedálov, no najčastejšie sú to tieto dve.


1 Kopák (veľký bubon)
 - má hlboko definovanú a neurčitú výšku tónu. V súprave je hraný kladivkom, pomocou kladky a pedálu. Zvyčajne má priemer 20 až 22 palcov. V súčastnosti je v niektorých hudobných štýloch používaná dvojšlapka, alebo rovno dva kopáky (to znamená že kopák je hraný obidvoma nohami). Nikto nevie kto s touto myšlienku prišiel, ale ako prvý začal dvojkopák používať jazzový bubeník Louie Bellson. Spočiatku double bass používali jazzový bubeníci (Ray McKinley a Ed Shaughnessy v 40. a 50. rokoch 20.st.), no v 60. rokoch bol dvojkopák populárny pri rockových bubeníkoch (Ginger Baker, Keith Moon...)


2 Rytmičák (malý bubon)
 - má špecifický zvuk tým, že na jeho spodnej blane je pripnutá struna. Tú môžeme páčkou, ktorá sa nachádza na boku rytmičáku povoliť, tým však bude rytmičák vydávať zvuk ako prechodové bubny. Pri hraní paličkou udierame na blanu, na obruč ale aj na obal, čo nám umožní vytvoriť viacej odlišných zaujímavých zvukov. Malý bubon môže byť vyrobený z rôznych druhov dreva, kovu, alebo akrylových materiálov. Typický priemer pre rytmičák je 14 palcov. Hĺbka rytmičáku je všade rôzna (bicia súprava - 6 palcov).


3 Hajtka (Hi-hat)
 - je neoddeliteľná súčasť bicích, ktorá sa skladá z dvoch činelov umiestnených proti sebe na špeciálnom stojane. Spodný činel je pripevnený na stojan, vrchný je pripevnený na tyčku, ktorá sa ovláda pedálom. Tým sa hajtka dá otvoriť a zatvoriť, čo nám umožňuje vytvoriť viacej odlišných zvukov. Je to najpoužívanejší činel zo súpravy. Jeho názov pochádza z angl. High hat(vysoký klobúk), lebo vyzerá ako čarodejnícky klobúk. Firma Sabian vyrába trojitú hajtku, ktorú navrhol Peter Kuppers. Pri tejto hajtke sa vrchný činel pohybuje smerom dole, spodný činel smerom hore a stredný činel sa nepohybuje.


4 5  Prechody (Tom Toms)
-  sú bubny, ktoré sa používajú na "prechody" medzi jednotlivými rytmami alebo len na zvukový efekt. Najčastejšie sú pripevnené k veľkému bubnu.
Od rytmičáku sa odlišujú  tým, že na spodnej strane nemajú strunu. Ako prvý ich používali pôvodní obyvatelia Ameriky a Ázie. V minulosti tieto bubny slúžili ako komunikačný prostriedok, a do súpravy bicích nástrojov boli pridané začiatkom 20. storočia. Hoci je v dnešnej dobe dostupná široká škála konfigurácií, v súprave sú najbežnejšie dva prechody s rozmermi 12x10 (12 priemer, 10 hĺbka) a 13x11. Samozrejme existujú aj iné kombinácie a to ,,fusion" - 10x8, 12x8, 12x9; alebo kombinácia ,,classic" ktorú používajú jazzový a retro bubeníci - 12x8, 13x9...


6  Kotol (Floor Tom)
- dalo by sa povedať že kotol je prechod (16x16), ktorý
je väčšinou položený na zemi alebo upevnený ku statívu ridečinela. Gene Krupa bol jeden s prvých bubeníkov ktorí ho v roku 1950 používali. Najprv ho umiestnil medzi dva kopáky a až neskôr napravo od pravej nohy(tradične). Koncom šesťdesiatych rokov začal do bicích sád pribúdať druhý kotol(16x18) a to v progresívnom rocku.


7  Crash
- činel, ktorý vydáva ostrý, hlasný a výrazný zvuk. Používa sa najmä na občasný dôraz na určitú dobu. Výraz ,,crash" dostal od firmy Zildjian. Okolo roku 1928 bol pridaný do bicích sád, ale aj do orchestrov. Crash je zvyčajne umiestnený na ľavej strane sady , no už v dnešnej dobe majú budeníci častokrát vo svojich sadách viacej druhov crash činelov(najmä v rockovej hudbe).Tom-Tom Drums (prechody)- používajú sa na "prechody" medzi jednotlivými rytmami alebo len na zvukový efekt. Najčastejšie sú pripevnené k veľkému bubnu.

Crash, Ride sú efektové činely. Crash sa používa v skladbách menej ako ostatné. Ride je podobný Hi-Hatu, používa sa často v určitých druhoch rytmov.

Efektové činely (Splash, China, gongy atď...) sú ďalšie činely, ktoré môžme do súpravy zaradiť. Dávajú sa do súpravy pre ich špecifický zvuk.

     
    © 2008 Bubenik.napady.net - All rights reserved